Detailed program

Sunday, 19 June

Arrival day

9

16:00-21:00 Registration

9

19:00-21:00 Welcome Reception

Monday, 20 June
9

08:00-17:00 Registration

9

09:00-09:30 Opening Ceremony

9

09:30-10:15 Invited talk

Section 1: Breeding – New/old breeding goals and challenges
Moderators: Dragan Škorić and Vladimir Miklič

9

09:30-10:00

Section 1: Felicity Vear (France): Old and new breeding goals and challenges

9

10:00-10:15 Q&A

9

10:15-11:00 Coffee break and Group photo session

Parallel sessions 11:00-12:00

9

Section 1: Breeding – New/old breeding goals and challenges

Moderators: Felicity Vear and Sandra Cvejić

9

Section 2: Oils and proteins - Innovations for increased quality and feedstock supply

Moderators: Sylvie Dauguet and Nada Grahovac

9

11:00-11:40 Oral presentations

9

Oral presentations: Section 1

  1. Fernando Castano: Does white rot resistance penalize seed-yield in sunflower?
  2. Mariano Bulos: The impact of the Ahasl1-4 herbicide tolerance allele over different agronomic traits in sunflower
  3. Rim Gubaev: Mapping of loci associated with tocopherols content using genotyping by sequencing approach in sunflower
  4. Clemence Paris: Dissection of the downy mildew genes cluster on chromosome 8
9

Oral presentations: Section 2

  1. Sylvie Dauguet: A multi-year survey on sunflower meal quality produced in France
  2. Sylvie Dauguet: Improvement of the nutritional value of sunflower meal by sifting technology
  3. Marko Ilić: A Novel Method of Determination of Individual Oil Content in Sunflower and Flaxseed Oil Blends
  4. Nada Grahovac: Fatty acid characterization of sunflower breeding materials at the IFVC
9

11:40-11:45

Section 1: Q&A

9

11:40-11:45

Section 2: Q&A

9

11:45-11:55 Short oral presentations

9

Short oral presentations: Section 1

  1. Sandra Cvejić: Feature selection and performance assessment of machine learning algorithms for sunflower oil yield prediction
  2. Marisa Della Madalena: Imidazolinone – induced male sterility in sunflower: a novel strategy for hybridization
  3. Alix Allard: Comparison between the predicted performances of simulated sunflower breeding populations and the predicted breeding values of realized progenies
  4. Daniela Valkova: Correlation analysis for seed yield and its component traits in experimental sunflower IMI resistant hybrids
9

Short oral presentations: Section 2

  1. Jelena Ovuka: Sunflower seed oil content depending on the seedling type
  2. Christine Fintz: Time Domain-NMR with chemometric analysis: An alternative tool for determination protein content in sunflower seeds
9

11:55-12:00

Section 1: Q&A

9

11:55-12:00

Section 2: Q&A

9

12:00-13:30 Lunch

9

13:30-14:30 Invited talks

Section 3: Confectionery sunflower – Emerging crop
Section 4: Genetic resources – Investment for the future
Moderator: Leonardo Velasco

 

9

13:30-13:55

Section 3: Chao-Chien Jan (China): Confectionery sunflower as an emerging crop

 

9

13:55-14:00 Q&A

9

14:00-14:25

Section 4: Sreten Terzić (IFVCNS, Serbia): Sunflower genetic resources – From conservation to introgression breeding

 

9

14:25-14:30 Q&A

9

14:30-15:00 Coffee break

Parallel sessions 15:00-16:00

9

Section 3: Confectionery sunflower – Emerging crop

Moderators: Chao-Chien Jan and Nada Hladni

9

Section 4: Genetic resources – Investment for the future

Moderators: Sreten Terzić and M. Y. Dudhe

9

15:00-15:40 Oral presentations

9

Oral presentations: Section 3

  1. Nada Hladni: Confectionery sunflower in Serbia
  2. Leonardo Velsco: A germplasm collection of confectionery sunflower landraces from Spain
  3. Yalcin Kaya: Recent situation of confectionery sunflower production in Turkey
9

Oral presentations: Section 4

  1. M.Y. Dudhe: Current status of sunflower genetic resources in India
  2. Marie-Claude Boniface: The French sunflower genebank
  3. Nicolas Langlade: Genomic prediction of yield tolerance to drought in sunflower genetic resources
  4. Mireille Chabaud: Resistances to Orobanche cumana by exploiting Helianthus genetic diversity
9

15:40-15:45

Section 3: Q&A

9

15:40-15:45

Section 4: Q&A

9

15:45-15:55 Short oral presentations

9

Short oral presentations: Section 3

  1. Zvonimir Sakač: Investigation and comparison of geometric characteristics of oily and non-oily sunflower hybrid seeds
  2. Ana Đurović: Polyphenols and flavonoids contents in seed cake from Serbia confectionary sunflower (Helianthus annuus L.)
9

Short oral presentations: Section 4

  1. Jelena Jocković: Secretory tissues of discs flowers in wild Helianthus L. species
  2. Maria Petrova: Study of the reaction of Helianthus debilis accessions to Phomopsis/ Diaporthe helianthi Munt.-Cvet.
  3. Yalcin Kaya: Flow cytometrical characterization in sunflower genus
  4. Min Chang: Resistance of wild helianthus species to the prevailing Chinese broomrape (Orobanche cumana L.) races
9

15:55-16:00

Section 3: Q&A

9

15:55-16:00

Section 4: Q&A

9

16:00-17:00 Poster session – Sections 1, 2, 3, 4

9

18:00-21:00 Novi Sad and Petrovaradin fortress tour

Tuesday, 21 June
9

08:30-17:00 Registration

9

09:30-10:30 Invited talks

Section 5 Biotic stress resistance – New and emerging pests and diseases
Section 6 Crop production and modelling – Yield stability in changing environment
Moderator: David Gouache

9

09:30-09:55

Section 5: Leire Molinero Ruiz (CISC, Spain): Biological control agents against sunflower pathogens

9

09:55-10:00 Q&A

9

10:00-10:25

Section 6: Philippe Debaeke (INRAE, France): New cropping systems and growing environments for sunflower: Consequences on target traits and ideotypes

9

10:25-10:30 Q&A

9

10:30-11:00 Coffee break

Parallel sessions 11:00-12:00

9

Section 5: Biotic stress resistance – New and emerging pests and diseases

Moderators: Leire Molinero Ruiz and Emanuelle Mestres

9

Section 6: Crop production and modelling – Yield stability in changing environment

Moderators: Philippe Debaeke and Jovan Crnobarac

9

11:00-11:40 Oral presentations

9

Oral presentations: Section 5

  1. Dominique Marquet: Lumisena™: a new seed treatment fungicide for downy mildew control in sunflower
  2. Brigitte Slaats: Downy Mildew of sunflower Innovative control with the seed applied technologies PLENARIS and Acibenzolar-S-Methyl
  3. Sonja Gvozdenac: Innovative “Attract & kill” strategy for controlling wireworms in sunflower
  4. Emanuelle Mestres: Evolution of sunflower downy mildew in France
9

Oral presentations: Section 6

  1. Maria Salas: Viballa™: A new effective herbicide for broadleaf weed control in sunflower crops
  2. Branislav Pejak: Sunflower yield prediction based on high resolution satellite imagery
  3. Victor Olowe: Organic foliar fertilization of sunflower enhanced sunflower yield attributes and seed yield in the humid tropics
  4. Celia Seassau: Assessment of the biofumigation potential of Brassica species against sunflower Verticillium Wilt (Verticillium dahliae): A field-experiment approach
9

11:40-11:45

Section 5: Q&A

9

11:40-11:45

Section 6: Q&A

9

11:45-11:55 Short oral presentations

9

Short oral presentations: Section 5

  1. Rita Ban: Occurrence of Plasmopara halstedii (sunflower downy mildew) pathotypes in Hungary
  2. Nemanja Ćuk: Evaluation of sunflower inbred lines tolerance to Macrophomina phaseolina using different inoculation methods
  3. Ahmed Ibrahim Alrashid Yousif: Preliminary study on the effect of different plant resistance inducers against sunflower downy mildew (Plasmopara halstedii)
  4. Kevein Ruas Oliveira: Changes in the antioxidant enzyme activity levels of sunflower (Helianthus annuus l.) inoculated by Plasmopara halstedii (sunflower downy mildew) and treated with azadirachtin (Neemazal t/s)
9

Short oral presentations: Section 6

  1. Milan Jocković: New approaches in phenotype prediction – Machine learning techniques
  2. Hudaverdi Gurkan: Assessment of Climate Change on Sunflower Production Using the Aquacrop Model in the Konya Basin of Türkiye
  3. Brankica Babec: The effect of legumes and sunflower intercropping on soil compaction
9

11:55-12:00

Section 5: Q&A

9

11:55-12:00

Section 6: Q&A

9

12:00-13:30 Lunch

9

13:30-14:30 Invited talks

Section 7 Abiotic stress resistance – Challenges of changing environment
Section 8 Economy and market – Trends and prospects
Moderator: Fernando Castano

9

13:30-13:55

Section 7: Nicolas Langlade (INRAE, France): Prediction of sunflower tolerance to drought using quantitative genetics and crop modelling

 

9

13:55-14:00 Q&A

9

14:00-14:25

Section 8: Etienne Pilorgé (Terres Inovia, France): Sunflower in the global vegetable oil system: situation, specificities and perspectives

9

14:25-14:30 Q&A

9

14:30-15:00 Coffee break

Parallel sessions 15:00-16:00

9

Section 7: Abiotic stress resistance – Challenges of changing environment

Moderators: Nicolas Langlade and Zoran Dimov

9

Section 8: Economy and market – Trends and prospects

Moderators: Etienne Pilorge and Necmi Beser

9

15:00-15:40 Oral presentations

9

Oral presentations: Section 7

  1. Jean Lecont: Genetic, transcriptomic and physiological characterization of cold tolerance in sunflower
  2. Marco Moroldo: Genetic control of sunflower metabolome in a dry agronomic environment
  3. Marlene Mazas: SunfloweR drought: QTLs discovery in semi-controlled conditions
  4. Zoran Dimov: Sunflower and climate changes: adaptation and mitigation potential from case study in RN Macedonia
9

Oral presentations: Section 8

  1. Gilles Gree: Commercial launch of A.I.R.™, a new herbicide-tolerant production system for Sunflower from Syngenta
  2. Christophe Sausse: Sunflower bird damage: Is the research up to the challenges?
  3. David Gouache: Applied research & development for French sunflower priorities to contribute to France’s national protein strategy
  4. Vincent Lecomte: Cultural practices of sunflower in France: analysis and rooms for progress
9

15:40-15:45

Section 7: Q&A

9

15:40-15:45

Section 8: Q&A

9

15:45-15:55 Short oral presentations

9

Short oral presentations: Section 7

  1. Goran Malidža: Sensitivity of different herbicide-tolerant sunflower hybrids to selected als-inhibiting herbicides
  2. Maria Pacueranu: The effect of climatic changes – hail and storm on sunflower hybrids – Constanta County, Dobrogea area, Romania
  3. Georgi Georgiev: Components related to higher head diameter, heterosis, and type of inheritance in oil seed sunflower (Helianthus annuus L.)
  4. Michail Christov: New form cultivated sunflower (Helianthus annuus L.) with resistance to the herbicides Pulsar and Express
9

Short oral presentations: Section 8

  1. Igor Balalić: Feasibility of double cropping system with camelina and sunflower in Serbia
  2. Branislav Pejak: Mapping sunflower areas using high resolution Sentinel-2 images
  3. Jasna Savić: Types of sunflower hybrids registered in Serbia
  4. Yalcin Kaya: Stability in seed yield over years in confectionery sunflower
9

15:55-16:00

Section 7: Q&A

9

15:55-16:00

Section 8: Q&A

9

16:00-17:00 Poster session – Sections 5, 6, 7, 8

Wednesday, 22 June
9

08:30-17:00 Registration

9

09:30-10:30 Invited talks

Section 9 Broomrape – Constant challenge
Section 10 Bees and seeds – Exploring new venues for increased yield and seed production
Moderator: Maria Pacueranu

9

09:30-09:55

Section 9: Stéphane Muños (INRAE, France): Resistance to Orobanche cumana: “We will keep on fighting until the end”

9

09:55-10:00 Q&A

9

10:00-10:25

Section 10: Nicole Creux (FABI, South Africa): The delicate balancing act of climate control during flowering, pollination and seed development in sunflower

9

10:25-10:30 Q&A

9

10:30-11:00 Coffee break

Parallel sessions 11:00-12:00

9

Section 9: Broomrape – Constant challenge

Moderators: Stephane Munos and Philippe Delavault

9

Section 10: Bees and seeds – Exploring new venues for increased yield and seed production

Moderators: Nicole Creux and Aleksandra Radanović

9

11:00-11:40 Oral presentations

9

Oral presentations: Section 9

  1. Anna Finkers-Tomczak: Novel sources of resistance to Orobanche cumana Wallr. in sunflower
  2. Philippe Delavault: miPEPs: new tools to study and control the sunflower broomrape
  3. Maria Duca: Some characteristics of Orobanche cumana from different countries
  4. Maria Pacueranu: Broomrape (Orobanche cumana Wallr.) control, by developing genetic resistant genotypes in sunflower
9

Oral presentations: Section 10

  1. Nicoli Angelique: Insect pollination is necessary to achieve maximum seed yield and oil content in sunflower, but a low bee density is enough
  2. Aleksandra Radanović: Association studies and marker development for the fertility restorer gene Rf1 in sunflower
  3. Vladimir Miklič: Towards new solutions for the chemical desiccation of sunflower
  4. Željko Milovac: Bee vectoring of biologicals in sunflowers as a crop protection tool
9

11:40-11:45

Section 9: Q&A

9

11:40-11:45

Section 10: Q&A

9

11:45-11:55 Short oral presentations

9

Short oral presentations: Section 9

  1. Tatiana Antonova: Environmentally safe method of control of broomrape (Orobanche cumana Wallr.), parasitizing on sunflower
  2. Stella Clapco: Aggressiveness of broomrape populations infesting sunflower in different countries
  3. Boško Dedić: Sunflower broomrape – Update on virulence in Serbia
  4. Matthias Pfenning: Herbicide seed treatment in Clearfield™® Plus sunflower against early Orobanche cumana attack
9

Short oral presentations: Section 10

  1. Phrasia Mapfumo: Planting date and environments affect sunflower development, yield and Sclerotinia head rot progression
  2. Jelena Ovuka: The different invigoration techniques for sunflower seeds
  3. Miloš Krstić: Seed size and substrate effect on seed germination of inbred sunflower lines
  4. Nina Nenova: Study on important indices in the seeds of some sunflower hybrids and their correlation
9

11:55-12:00

Section 9: Q&A

9

11:55-12:00

Section 10: Q&A

9

12:00-13:30 Lunch

9

13:30-14:30 Panel discussion: Sunflower in a changing environment – Trends and prospects

Moderator: Dragana Miladinović

Participants:
Felicity Vear
Fernando Castano
Leire Molinero Ruiz
Nicolas Langlade
Vladimir Miklič

9

14:30-15:00 Coffee break

9

14:30-15:30 Poster session – Sections 9, 10

9

15:00-16:30 ISA Assembly

9

16:30-17:00 Closing ceremony

9

20:00-24:00

Gala Dinner
Pustavoit Award Presentation Ceremony
IFVCNS Best Poster Award Presentation

Thursday, 23 June
9

09:00-15:00 Field day

3 + 8 =

Conference Contact Address

PanaComp Wonderland Travel
Bul. Cara Lazara 96
21000 Novi Sad | Serbia