Program overview

Sunday, 19 June

Arrival day

9

16:00-21:00 Registration

9

19:00-21:00 Welcome Reception

Monday, 20 June
9

08:00-17:00 Registration

9

09:00-09:30 Opening Ceremony

9

09:30-10:15 Invited talk

Section 1: Dr. Felicity Vear, France

9

10:15-11:00 Coffee break

Parallel sessions

9

11:00-12:00

Section 1: Breeding – New/old breeding goals and challenges – Oral and short oral presentations
Section 2: Oils and proteins – Innovations for increased quality and feedstock supplyOral and short oral presentations

 

9

12:00-13:30 Lunch

9

13:30-14:30 Invited talks

Section 3: Dr. Chao-Chien Jan, China
Section 4: Dr. Sreten Terzić, IFVCNS, Serbia

 

9

14:30-15:00 Coffee break

Parallel sessions

9

15:00-16:00

Section 3: Confectionery sunflower – Emerging crop – Oral and short oral presentations
Section 4: Genetic resources – Investment for the future – Oral and short oral presentations

9

16:00-17:00 Poster session – Sections 1, 2, 3, 4

9

18:00-21:00 Novi Sad and Petrovaradin fortress tour

Tuesday, 21 June
9

08:30-17:00 Registration

9

09:30-10:30 Invited talks

Section 5: Dr. Leire Molinero Ruiz, CISC, Spain
Section 6: Dr. Philippe Debaeke, INRAE, France

 

9

10:30-11:00 Coffee break

Parallel sessions

9

11:00-12:00

Section 5: Biotic stress resistance – New and emerging pests and diseasesOral and short oral presentations
Section 6: Crop production and modelling – Yield stability in changing environment – Oral and short oral presentations

9

12:00-13:30 Lunch

9

13:30-14:30 Invited talks

Section 7: Dr. Nicolas Langlade, INRAE, France
Section 8: Etienne Pilorgé, Terres Inovia, France

 

9

14:30-15:00 Coffee break

Parallel sessions

9

15:00-16:00

Section 7: Abiotic stress resistance – Challenges of changing environmentOral and short oral presentations
Section 8: Economy and market – Trends and prospects – Oral and short oral presentations

9

16:00-17:00 Poster session – Sections 5, 6, 7, 8

Wednesday, 22 June
9

08:30-17:00 Registration

9

09:30-10:30 Invited talks

Section 9: Dr. Stéphane Muños, INRAE, France
Section 10: Dr. Nicole Creux, FABI, South Africa

 

9

10:30-11:00 Coffee break

Parallel sessions

9

11:00-12:00

Section 9: Broomrape – Constant challenge Oral and short oral presentations
Section 10: Bees and seeds – Exploring new venues for increased yield and seed production– Oral and short oral presentations

9

12:00-13:30 Lunch

9

13:30-14:30

Panel: Sunflower in a changing environment – Trends and prospects

9

14:30-15:00 Coffee break

9

14:30-15:30 Poster session – Sections 9, 10

9

15:00-16:30 ISA Assembly

9

16:30-17:00 Closing ceremony

9

20:00-24:00

Gala Dinner
Pustavoit Award Presentation Ceremony
IFVCNS Best Poster Award Presentation

Thursday, 23 June
9

09:00-15:00 Field day

14 + 6 =

Conference Contact Address

PanaComp Wonderland Travel
Bul. Cara Lazara 96
21000 Novi Sad | Serbia