Program overview

Sunday, 21 June

Arrival day

9

19:00-21:00 Welcome Reception

Monday, 22 June
9

08:00-09:00 Registration

9

09:00-09:30 Opening Ceremony

9

09:30-10:30 Invited talks

Section 1: Dr. Felicity Vear, France
Section 2: Dr. Yakov Demurin, VNIIMK, Russia

9

10:30-11:00 Coffee break

Parallel sessions

9

11:00-12:00

Section 1: Breeding – New/old breeding goals and challenges – Selected short lectures
Section 2: Seed, oil and meal production and quality – New and old market demands – Selected short lectures

9

12:00-13:30 Lunch

9

13:30-14:30 Invited talks

Section 3: Dr. Chao-Chien Jan, China
Section 4: Dr. Sreten Terzić, IFVCNS, Serbia

 

9

14:30-15:00 Coffee break

Parallel sessions

9

15:00-16:00

Section 3: Confectionery sunflower – Emerging crop – Selected short lectures
Section 4: Genetic resources – Investment for the future – Selected short lectures
9

16:00-17:00 Poster session – Sections 1, 2, 3, 4

Tuesday, 23 June
9

08:30-09:30 Registration

9

09:30-10:30 Invited talks

Section 5: Dr. Loren Rieseberg, UBC, Canada
Section 6: Dr. Philippe Debaeke, INRA, France

 

9

10:30-11:00 Coffee break

Parallel sessions

9

11:00-12:00

Section 5: Biotechnology and – omics – Old problems, new tools – Selected short lectures
Section 6: Crop production and modelling – Yield stability in changing environment – Selected short lectures

9

12:00-13:30 Lunch

9

13:30-14:30 Invited talks

Section 7: Dr. Leire Molinero Ruiz, CSIC, Spain
Section 8: Dr. Nicolas Langlade, INRA, France

 

9

14:30-15:00 Coffee break

Parallel sessions

9

15:00-16:00

Section 7: Biotic stress resistance – New and emerging pests and diseases – Selected short lectures
Section 8: Abiotic stress resistance – Challenges of changing environment – Selected short lectures
9

16:00-17:00 Poster session – Sections 5, 6, 7, 8

Wednesday, 24 June
9

08:30-09:30 Registration

9

09:30-10:30 Invited talks

Section 9: Dr. Stéphane Muños, INRA, France
Section 10: Etienne Pilorgé, Terres Inovia, France

 

9

10:30-11:00 Coffee break

Parallel sessions

9

11:00-12:00

Section 9: Broomrape – Constant challenge – Selected short lectures
Section 10: Economy and market – Trends and prospects – Selected short lectures
9

12:00-13:30 Lunch

9

13:30-14:30

Section 11: Future prospects – New and ongoing projects – Selected short lectures

9

14:30-15:00 Coffee break

9

15:00-16:00 Poster session – Sections 9, 10, 11

9

15:30-16:30 ISA Assembly

9

16:30-17:00 Closing ceremony

9

20:00-24:00

Gala Dinner
Pustavoit Award Presentation Ceremony
Thursday, 25 June
9

09:00-15:00 Field day

Conference Contact Address

PanaComp Wonderland Travel
Bul. Cara Lazara 96
21000 Novi Sad | Serbia